Historia

POCZĄTKI RZEMIOSŁA

3 kwietnia 1948 roku powstał w Ostrowie Wielkopolskim Powiatowy Związek Cechów. W wyniku dalszej reorganizacji w dniu 4 marca 1950 roku powołano Zjednoczone Cechy a w dniu 30 marca 1953 roku powołano w Ostrowie Zarząd Cechów. Już w 1947 roku podejmowana jest koncepcja budowy własnego domu rzemieślników. Budowa nowej siedziby stała się niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania życia cechowego. Prace rozpoczęto w lipcu 1958 roku zakupieniem placu pod budowę. 3 czerwca 1961 roku położono uroczyście kamień węgielny pod budynek,  a budowa  ukończona  została  i  oddana  do  użytku 14 listopada 1964 roku. Końcowe lata XX w to ścisła współpraca ówczesnego prezydenta miasta ze środowiskiem rzemieślniczym i cechem. Przedstawiciele rzemio­sła byli członkami wielu komisji społecznych i gospodarczych, uczestnicząc w posiedzeniach z głosem doradczym. Ponadto Starszy Cechu był współorgani­zatorem i wiceprzewodniczącym konkursu o nagrodę gospodarczą Ziemi Ostrowskiej, jak również członkiem komitetu sterującego wdrożenia strategii rozwoju mia­sta i następnie prac nad ich aktu­alizacją, a także członkiem komi­sji budżetowej spoza Rady Miej­skiej. Był również organizatorem spotkań z parlamentarzystami w celu zmiany ustawy o rzemiośle oraz współorganizatorem sejmiku gospodarczego Ostrowa i jego wiceprzewodniczącym.

Z inicjatywy Starszego Cechu Ryszarda Glapy utworzono w Domu Rzemiosła Salę Historii Rzemiosła Połu­dniowej Wielkopolski. To największe skupisko pamiątek historii rzemiosła naszego regionu. Znajduje się tam bardzo obszerny zbiór dokumentów, ale najbardziej okazałymi eksponatami są właśnie sztandary. Jest ich trzynaście. Zawieszone wysoko pod sufitem prezentują się bardzo efektownie. Niektóre z nich mają blisko 100 lat. Sala Historii Rzemiosła to również największe skupisko pamiątek historii rzemiosła naszego regionu. Znajduje się tam bardzo obszerny zbiór archiwalnych dokumentów. Jednym z nich jest album Cechu Fryzjerów i Perukarzy z okresu międzywojennego.

DALSZY ROZWÓJ CECHU

Pracami Zarządu kierował przez 33 lata Starszy Cechu Ryszard Glapa, który za swoją społeczną działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. W 2008r. Starosta Ostrowski wręczył Ryszardowi Glapie statuetkę „Przyjaciel Powiatu Ostrowskiego przyznaną w kategorii „społecznik”. 24 czerwca 2014r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie na Kongresie Rzemiosła Polskiego w Pałacu Chodkiewiczów wręczono Ryszardowi Glapa najwyższe odznaczenie rzemieślnicze „Szablę J. Kilińskiego”. Cech jest organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła. W 2001 roku dokonano wpisu do Krajowego Rejestru sądowego i z tą chwilą Cech uzyskał osobowość prawną. W 2016 roku znowelizowano Statut oraz zmieniono dotychczasową nazwę organizacji z „Cech Rzemiosł Różnych Związek Pracodawców Drobnej Przedsiębiorczości” na Cech Rzemiosł Różnych.

Skip to content