CZŁONKOWIE

Ostrowski Cech zrzesza 198 zakładów rzemieślniczych w 10 branżach: audiowizualnej,  budowlanej, drzewno-meblarskiej, elektroenergetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej, mechanicznej, motoryzacyjne, odzieżowej i  spożywczej, działających nie tylko na terenie miasta Ostrowa ale także gmin Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, Ostrów Wlkp., Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie.

Członkami Cechu na zasadzie dobrowolności mogą być rzemieślnicy, prowadzący działalność w zakresie objętym § 2 Statutu , a także w czasie określonym, inne osoby fizyczne lub spółki cywilne osób fizycznych nie spełniające warunków w zakresie kwalifikacji i zatrudnienia określonych w ustawie o rzemiośle. Warunkiem przyjęcia na członka Cechu jest złożenie deklaracji i wpłacenie wpisowego. Deklaracja powinna być złożona pod nieważnością w formie pisemnej. Deklaracja powinna być podpisana przez zainteresowanego, zawierać jego imię i nazwisko, rodzaj wykonywanego rzemiosła, adres zamieszkania oraz oświadczenie, dotyczące gotowości uiszczania składek członkowskich. Organem uprawionym do przyjmowania członków jest Zarząd.

Członkowie mają prawo:

  1. korzystania z pomocy i świadczeń Cechu w zakresie określonym w § 5 Statutu.
  2. wybierania i wybieralności do organów Cechu,
  3. zgłaszanie wniosków zmierzających do usprawnienia Cechu,
  4. wnoszenie odwołań od uchwał Zarządu Cechu – dotyczących praw członka – do Walnego Zgromadzenia,
  5. obecność na obradach organów Cechu przy rozpatrywaniu odwołań stawianych im zarzutów i skarg oraz do udzielania odwołań wyjaśnień,
  6. wglądu w protokół walnych zgromadzeń i rocznych sprawozdań Zarządu Cechu, w protokoły i pisma pokontrolne oraz sprawozdania z wykonania zaleceń,
  7. uzyskiwania od organów Cechu na Walnych Zgromadzeniach i innych formach informacji o działalności cechu, jego wynikach oraz zamierzeniach.

Nie ma prawa wybieralności członek Cechu, który:

  1. został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu powszechnego,
  2. zalega z wpłacaniem składki cechowej powyżej sześciu miesięcy, mimo wezwania, o którym mowa w § 21 ust. 3 statutu.

Do statutowych obowiązków członka Cechu należy:

  1. przestrzegać prawo, zasady etyki zawodowej i godności zawodowej oraz zasady współżycia społecznego,
  2. stosować się do przepisów statutu oraz uchwał organów organizacji rzemieślniczych,
  3. regularnie wpłacać składki cechowe w obowiązującej wysokości,
  4. rzetelnie, sumiennie i terminowo wykonywać zlecone przez klientów prace, a w razie reklamacji w ten sam sposób rozpatrywać je i załatwiać.

Członek Cechu jest obowiązany w ciągu 30 dni zawiadomić Cech o zaniechaniu wykonywania rzemiosła lub o przeniesieniu siedziby zakładu rzemieślniczego czy przystąpienia do innego Cechu.

Członkostwo w cechu ustaje na skutek :

  1. wystąpienia,
  2. wykreślenia,
  3. wykluczenia.

AKTUALNY WYKAZ CZŁONKÓW CECHU

Skip to content