Cech Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim jest stowarzyszeniem, którego zadaniem jest utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, a także prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, szkoleniowej i gospodarczej, a także reprezentowanie interesów członków wobec organów administracji. Organizacja udziela członkom pomocy w zakresie porad, informacji , wystąpień, interwencji, organizuje pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych członków i zatrudnionych przez nich pracowników, propaguje i organizuje przygotowanie zawodowe, współpracuje z władzami oświatowymi i szkołami branżowymi w zakresie dokształcania teoretycznego pracowników młodocianych szkolonych przez członków, deleguje przedstawicieli rzemiosła do organów kolegialnych oraz do organizacji społecznych w pracy których uczestniczy rzemiosło.
Cech Rzemiosł Różnych powstał w 1953 r. po przekształceniu Okręgowego Związku Cechów. Do 1978 roku Ostrowski Cech podporządkowany był Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, a następnie Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu.. Wobec swoich członków pełni funkcję samorządnej organizacji społeczno-zawodowej i gospodarczej, działającej na mocy zgodnego z prawem statutu. Do Cechu przynależy obecnie 198 zakładów rzemieślniczych działających nie tylko na terenie miasta Ostrowa ale także gmin Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, Ostrów Wlkp., Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie. W chwili obecnej rzemieślnicy szkolą 713 uczniów w 21 zawodach i 10 branżach. Cech współpracuje w zakresie dokształcania teoretycznego uczniów ze szkołami w Ostrowie z Zespołem Szkół Usługowych, Zespołem Szkół Budowlano-Energetycznych, Zespołem Szkół Transportowo-Elektrycznych i w Odolanowie z Zasadniczą Szkołą Zawodową. W ramach współpracy z innymi organizacjami na terenie miasta i gminy Cech bezpłatnie użycza swoich pomieszczeń Komendzie Hufca Pracy i Terenowemu Kołu Związku Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim.
Cech w Ostrowie Wielkopolskim jest prekursorem działań w skali ogólnopolskiej i unijnej. Zainicjował konkurs wiedzy o bhp wśród pracowników młodocianych szkolonych u rzemieślników. Cech ostrowski jako pierwszy rozpoczął w kwietniu 1991 r. współpracę z Ochotniczym Hufcem Pracy. W 2004 r. Cech przystąpił jako pierwszy w Polsce do społecznego programu szkolenia zawodowego MOBILINT. W 2014 r. Starszy Cechu jako zasłużony przedsiębiorca, działacz na rzecz środowiska rzemiosła otrzymał najwyższe odznaczenie rzemieślnicze Szablę J. Kilińskiego. W 2015 r. w konkursie o nagrodę Gospodarczą Ziemi Ostrowskiej im. ks. A. Szamarzewskiego został laureatem i otrzymał statuetkę Podstarszy Cechu właściciel firmy Auto-Serwis.
Zgodnie ze statutem Cech prowadzi działalność na rzecz swoich członków i środowiska rzemieślników. Cech udziela pomocy członkom w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, prawnych, podatkowych związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą oraz udziela porad i informacji dotyczących spraw związanych z tą działalnością. Oprócz wsparcia i pomocy udzielanego przez pracowników Cechu pomoc ta realizowana jest poprzez: 1. współpracę z kancelarią radców prawnych w zakresie pomocy prawnej dla członków cechu polegającej na indywidualnych konsultacjach, 2. współpracę z biurem podatkowym i licencjonowanym doradcą podatkowym w zakresie doradztwa podatkowego i konsultacji księgowych, 3. prowadzenie i stałe aktualizowanie strony internetowej, na której można śledzić aktualności oraz zapoznać się z historią Cechu, 4. przekazywanie komunikatów drogą mailową zawierających informacje pomocne w prowadzeniu zakładów, 5. organizowanie szkoleń dotyczących bieżących problemów, ułatwiających prowadzenie działalności (w ostatnim okresie były to m.in. szkolenia na temat: RODO, sukcesji, BHP, sytuacji na rynku pracy itp.) Cech stale współpracuje z Izbą Rzemieślniczą, której jest członkiem. Rzemieślnicy z Cechu pracują w komisjach Izby. Regularnie uczestniczą w spotkaniach organów Izby takich jak Zjazdy, zebrania komisji i rady starszych. Cech aktywnie współpracuje również z organami administracji publicznej oraz samorządowymi. Cech jest podmiotem rozpoznawalnym lokalnie, aktywnym jeśli chodzi o kształcenie zawodowe przyszłych rzemieślników. Cech prowadzi aktywną działalność w obszarze kształcenia dualnego, współpracując ze szkołami branżowymi działającymi na terenie jego działalności. Współpraca ta ma na celu pomoc rzemieślnikom i uczniom w organizacji dualnego systemu kształcenia w szkole i u mistrza w zakładzie. Szczególne znaczenie ma promowanie przez Cech zawodów reprezentowanych przez zrzeszone w nim zakłady jako atrakcyjnych na rynku pracy. Angażując się w proces nauki, Cech zwiększa popularność tych zawodów wśród młodzieży.
Przedstawiciele Cechu uczestniczą w uroczystościach szkolnych, a uczniowie i dyrekcje szkół w uroczystościach rzemieślniczych. Przedstawiciele Cechu przeprowadzają próbne egzaminy czeladnicze, organizują spotkania – szkolenia z zakresu prawa pracy dla uczniów klas I z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, podczas których omawiane są w szczególności przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisy dotyczące zatrudnienia młodocianych. Cech współpracuje również ze szkołami podstawowymi, gdzie organizuje spotkania informacyjne mające na celu zachęcenie uczniów do wyboru branżowej szkoły zawodowej, promuje wiedzę o zawodach rzemieślniczych, rzemiośle i możliwościach pracy w danym zawodzie. Cech, zgodnie z wielowiekową tradycją, uczestniczy w uroczystościach państwowych, patriotycznych i okolicznościowych poprzez udział przedstawicieli Cechu, Starszyzny Cechowej oraz Pocztów Sztandarowych Cechu.
CELE I ZADANIA CECHU
- udzielanie członkom pomocy w drodze udzielania porad i informacji, wystąpień i interwencji,
- udzielanie informacji o usługach świadczonych przez członków oraz ich możliwościach produkcyjnych,
- rozpatrywanie skarg na działalność członków,
- popieranie i rozwijanie postępu technicznego i gospodarczego w rzemiośle
- organizowanie pomocy w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych członków i zatrudnionych przez nich pracowników,
- propagowanie i organizowanie przygotowania zawodowego,
- współpraca z władzami oświatowymi i szkołami zawodowymi w zakresie dokształcania teoretycznego pracowników młodocianych szkolonych przez członków,
- informacja i doradztwo w zakresie przestrzegania warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz organizowanie szkolenia w tym zakresie,
- delegowanie przedstawicieli rzemiosła do organów kolegialnych, w których udział przedstawicieli rzemiosła przewidują przepisy szczególne oraz do organizacji społecznych, w pracy których uczestniczy rzemiosło,
- prowadzenie obsługi informacyjnej wobec członków cechu z zakresu spraw dotyczących działalności gospodarczej,
- wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.